Latviešu | Lietuvos | Eesti keeles | По русски | In english

nosūti draugam

Kalkulators

Izdrukāt

samazināt

palielināt

Sadarbībā ar Pinotex: padomi koka terašu apstrādei un kopšanai

31.07.17

Sadarbībā ar vienu no zināmākajiem zīmoliem koksnes aizsardzības līdzekļu tirgū - Pinotex, piedāvājam praktiskus padomus, kā pareizi apstrādāt un kopt jaunas un atjaunot jau esošas koka dēļu terases.


 

TERASES DĒĻI JĀKLĀJ AR GROPĒM UZ LEJU

Mūsu reģionā lielākoties izmanto rievotus terases dēļus, kuros ir gropes. Visbiežāk dēļus uzstāda ar gropēm uz augšu, lai tādējādi samazinātu terases slidenumu, tomēr jāņem vērā, ka parasti lietainā laikā neviens neatrodas uz terases. Ja gropes atrodas augšpusē, tajās iekļūst smiltis, netīrumi, putekļi un cits piesārņojums, kas uzkrājas rievās un rada labvēlīgu vidi ūdensaugiem un pelējumam. Tieši tāpēc ir ieteicams dēļus klāt ar rievoto pusi uz leju un gludo virsmu uz augšu, jo rievas pirmām kārtām ir paredzētas, lai novērstu dēļa plaisāšanu.

Pirms nepiesūcinātu dēļu uzstādīšanas un ekspluatēšanas ir ieteicams ar terasēm paredzēto eļļu “Pinotex Terrace Oil” piesūcināt ne tikai dēļu augšpusi, bet arī apakšpusi. Tas nav jādara dziļai impregnētiem zaļganīgas vai brūnas krāsas dēļiem – šajā gadījumā var piesūcināt tikai šķērsgriezumu galus, jo tieši pa tiem mitrums visvieglāk iekļūst dēļos. Augšpusē jāuzklāj vismaz 2 kārtas eļļas (ar 12-24 stundu intervālu starp kārtām), apakšpusē pietiek ar 1 kārtu.

TERASES MAZGĀŠANA ATJAUNO KOKSNES DABISKO KRĀSU

Pirms iepriekš eļļotu dēļu profilaktiskās apstrādes ieteicams vispirms mazgāt terasi. Tīrīšanas līdzeklis jāizvēlas atkarībā no terases stāvokļa. “Sadolin Cleaner” – netīrumu noņemšanai, “Sadolin Bio-Cleaner” – sūnu un ūdensaugu noņemšanai, bet “Pinotex Terrace Cleaner” – dažāda piesārņojuma, tostarp vecu eļļas atlieku, noņemšanai. Piemēram, terasei, kas laika gaitā ir kļuvusi plankumaina un izbalējusi, jāizmanto “Pinotex Terrace Cleaner”, kas satur nātrija hidroksīdu jeb ziepjakmeni. Tas ir lietošanai gatavs nedaudz kodīgs šķīdums, ko var lietot arī terases mēbeļu apstrādei, izņemot no vērtīgo koku sugu koksnes izgatavotas mēbeles.

Ļoti piemērots produkts terases atsvaidzināšanai ir “Pinotex Terrace Cleaner”, jo tas balina koksni, noņem veco eļļu un atjauno koksnes dabisko krāsu. Pirms terases mazgāšanas jāpārklāj apkārtējās metāla un stikla virsmas, kā arī līdzās esošie augi, ziedoši augļu koki un krūmi.

TERASES MAZGĀŠANAI NEIZMANTOT AUGSTSPIEDIENA MAZGĀŠANU

Līdzeklis jāuzklāj vienlaicīgi uz pāris kvadrātmetru lielas virsmas ar otu vai dārza smidzinātāju, jāļauj tam iedarboties desmit minūtes, pēc tam starpas jāapstrādā ar kaprona suku koksnes šķiedru virzienā un jānoskalo ar lielu ūdens daudzumu. Neizmantot augstspiediena mazgāšanu, jo ar to daļa netīrumu tiek iesista koksnē. Jāraugās, lai uz terases nepaliktu mazgāšanas līdzekļa palieku, tāpēc tas rūpīgi jānoskalo no virsmas. Ja virsmas tīrīšanai ir izmantots produkts “Pinotex Terrace Cleaner”, jānogaida, lai terase nožūtu vismaz 24 stundas, un tikai pēc tam jāuzklāj 1-2 kārtas terasēm paredzētās eļļas. 

Terases mazgāšanai lietojot “Pinotex Terrace Cleaner”, obligāti jāstrādā gumijas cimdos un apavos, kas aizsargā ādu. Vajadzības gadījumā jāizmanto arī aizsargbrilles, jo uzklāšanas laikā līdzeklis var šļakstīties. Ja “Pinotex Terrace Cleaner” nokļūst uz ādas, produkts jānomazgā no ādas ar lielu daudzumu ūdens un ziepēm. Jāizvairās no produkta nokļūšanas acīs.

CIK LIELĀ MĒRĀ NEPIECIEŠAMS PIESŪCINĀT VIRSMU?

Koksne iegūs ūdeni atgrūdošas īpašības un aizsardzību gadījumā, ja tā būs pilnībā piesātināta ar terasēm paredzēto eļļu. Piesātinājuma pakāpi var pārbaudīt, uzpilinot uz terases nedaudz ūdens. Ja veidojas apaļi ūdens pilieni, tas liecina, ka koksne ir piesātināta ar eļļu. Savukārt tad, ja ūdens samitrina koksni un pa to izplūst, koksni vēl nepieciešams piesūcināt.

Pēc eļļas uzklāšanas jānogaida 20-30 minūtes un jāpievieno eļļa matētajās vietās. Spīdīgas virsmas jau ir piesātinātas ar eļļu. Liekā eļļa jānoslauka ar kokvilnas lupatu. Ja neiesūkusies eļļa tiek atstāta uz virsmas, uz terases paliks traipi. Lietotās kokvilnas lupatas jāsavāc un jāievieto spainī ar ūdeni vai jānoliek uz akmens, tikai nekādā gadījumā nedrīkst atstāt uz terases, jo ar lineļļu piesūkušās kokvilnas lupatas var pašuzliesmot.

VEICIET EĻĻOŠANU MĀKOŅAINĀ, BEZVĒJAINĀ UN SAUSĀ LAIKĀ

Terases profilaktiskā eļļošana jāveic katru pavasari. Nav ieteicams eļļot virsmu vējainā vai saulainā laikā, tāpat nedrīkst veikt apkopi, ja ir pārāk liels gaisa mitrums vai dēļi vēl nav sausi. Jāatceras, ka gadījumā, ja svaigi eļļotā virsma tiks pakļauta lietus iedarbībai, vēlāk uz tās būs redzamas ūdens notecējumu pēdas. Šādu darbu izpildes laikā minimālajai gaisa temperatūrai jābūt +8 grādiem, tomēr jāņem vērā, ka vēsākā laikā produkts žūst ilgāk.

Veikalā nopirktā un dziļi piesūcinātā dēlī lielākoties ir augsts mitrumsaturs, jo dēlis vēl nav paguvis izžūt pēc augstspiediena apstrādes. Tādā gadījumā dēļi jāuzstāda un vispirms tiem jāļauj vairākus mēnešus žūt ārā. Pēc tam vizuāli vai ar mitruma mērītāja palīdzību jāpārbauda, vai koksne ir sausa, un tikai tad var veikt eļļošanu. Jau uzstādīšanas laikā būs skaidrs, vai koksne ir mitra, jo mitra koksne ir krietni smagāka.

Vispiemērotākais darbarīks eļļas uzklāšanai ir ota. Darba atvieglošanas nolūkā var izmantot pie slotas kāta piestiprinātu otu. Eļļa jāklāj uz viena terases dēļa pēc otra, neaizmirstot apstrādāt arī šķērsgriezumu galus. Terase kļūst putekļneuzņēmīga pēc 6 stundām, tomēr būtu vēlams, lai pa to neviens nestaigātu 12 stundu laikā.

Atšķirībā no parastā koksnes aizsarglīdzekļa eļļai piemīt laba izlīdzināšanās spēja, tāpēc tā ir labāk piemērota tādām horizontālām virsmām kā terases, uz kurām laika gaitā izdilst celiņi, pa kuriem bieži staigā. Profilaktiskā eļļošana palīdz izlīdzināt radušos nodiluma celiņus. Koksnes aizsarglīdzeklis veido uz virsmas plēvi, kas iedarbības laika ziņā var būt izturīgāka nekā eļļa, tomēr, veicot virsmas atsvaidzināšanu, tā neļauj iegūt viendabību izskatu. Koksnes aizsarglīdzekļi galvenokārt ir piemēroti tādām vertikālām virsmām kā fasādes, žogi, paspārnes utt.

PIRMĀ GADA LAIKĀ KOKSNE IR ĪPAŠI VIEGLI IEVAINOJAMA

Par vislielāko ienaidnieku terasēm var uzskatīt smiltis un netīrumus, ko atnesam ar kājām, kā arī sauli, ūdeni un ziemā arī sniegu un ledu. Ja jaunie dēļi ir uzstādīti pavasarī, ieteicams pirmo profilaktisko eļļošanu veikt rudenī. Tas nodrošinās labāko aizsardzību sākotnējā posmā, jo pirmajā gadā koksne ir mazāk piesātināta ar eļļu un ir vieglāk ievainojama.

Nākamajā pavasarī jānovērtē, vai nepieciešama kopšana. Ja terases kopšana tiek veikta pārāk reti, koksne zaudēs savu skaisto izskatu, sāks parādīties krāsas izmaiņas, tā kļūs pelēcīga, uz tās savairosies pelējums un ūdensaugi. Un terase zaudēs savu skaistumu. Daudz labāk ir veikt regulāru profilaktisko eļļošanu nekā vēlāk mazgāt visu nolaistās terases virsmu, lai nomazgātu no tās veco eļļu un netīrumus. Savukārt pārāk bieža kopšana ir laika un naudas izšķērdēšana. Piesūcināšana ar tonētu eļļu piešķirs terasei tumšāku krāsu. Alternatīvs variants profilaktiskajai eļļošanai ir caurspīdīgās eļļas izmantošana.

PIRMS LAPEGLES KOKSNES PIESŪCINĀŠANAS VIRSMA JĀNOMAZGĀ

Uz neapstrādātas egles un priedes koksnes terases virsmas vispirms jāuzklāj biocīds impregnēšanas gruntēšanas līdzeklis “Base”. Sveķainā lapegles koksne, kas sava skaistā izskata dēļ pēdējā laikā ir iemantojusi lielu popularitāti kā terasēm izmantojamā koksne, pirms eļļošanas jānomazgā ar produktu “Pinotex Terrace Cleaner”. Parasti lapegles koksne nav jāapstrādā, tomēr, ja vēlas saglabāt tās dabisko, skaisto dzeltenīgo nokrāsu, tad to vajadzētu pārklāt ar eļļu, pretējā gadījumā tā kļūs pelēka. Terase jānomazgā, jo mazgāšanas procesā atveras lapegles koksnes poras un tiek izmazgāti sveķi, tādējādi ļaujot eļļai pienācīgi iesūkties koksnē un sasaistīties ar to.

VĒRTĪGO KOKU SUGU KOKSNI ARĪ VAR EĻĻOT

Saistībā ar eļļu nav lielas starpības, kādas koku sugas koksne tiek apstrādāta, – ar eļļu var piesūcināt dažādu koku sugu terases dēļus, tostarp arī tādus, kas ir izgatavoti no vērtīgo koku sugu koksnes. Taču jāatceras, ka produktu “Pinotex Terrace Cleaner” nedrīkst lietot koksnei, kas ir bijusi pakļauta termiskai apstrādei, kā arī vērtīgo koku sugu koksnei. Jāņem vērā, ka, eļļojot ozola koksni, tā iegūst nedaudz citādu nokrāsu. “Pinotex” klāstā ir divu veidu eļļas – “Pinotex Wood Oil” un “Pinotex Terrace Oil”. Pēc sastāva šīs eļļas ir līdzīgas. Produkts “Pinotex Wood Oil” ir piemērots nelielām koka virsmām, savukārt “Pinotex Terrace Oil” – plašākiem laukumiem, tādiem kā, piemēram, terases, celiņi un platformas.

Pirms kopšanas darbu uzsākšanas noteikti jānoskaidro laika prognoze un pret savu terasi jāizturas kā rūpīgam saimniekam.

« Back

© 2009, SIA "KRĀSU GRUPA"

ADM Interactive